Клас – 1.

Предмет. Читання.

Тема. Звук [х], позначення його буквою «ха». Звуко-буквений аналіз слів.

Читання складів, слів.

Мета: формування ключових компетентностей:

вміння вчитися – організувати робоче місце, доводити роботу до кінця;

загальнокультурноїдотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту;

соціальної – проектувати стратегію своєї поведінки;

громадянської – бережно ставитися до природи, людей, до самого себе;

здоров'язбережувальної – дати поняття про здоровий спосіб життя та безпеку поведінки у природному оточенні;

предметних компетентностей - ознайомити учнів з літерою «ха», її алфавітною назвою, звуковим значенням; учити правильно артикулювати звук [х]; виробляти навички читання складів, слів з літерою «ха»; збагатити словниковий запас першокласників словами «хор», «мох», «хек», «вихор», «вільха», «хміль»; розвивати фонематичний слух, творчі здібності та пізнавальні інтереси; практично ознайомити зі словами-антонімами; розвивати вміння виконувати звуко-буквений аналіз; розвивати уяву, фантазію, мислення, мовлення; виховувати прагнення радіти життю і дарувати радість іншим.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Особливості проведення уроку: урок розроблений з використанням фото сюжетів та мультимедійної презентації.

Обладнання: таблички зі словами, сигнали, малюнки клоуна, фокусника, сонечка, веселих ножиць, іграшка, чарівна скринька, мультимедійний супровід, Буквар (авт. М.Д. Захарійчук, В.О.Науменко)

Хід уроку

І. Організаційний момент. Привітання.

Я вам рада, любі діти,

І вітаю щиро вас.

І запрошую ласкаво

На урок читання в клас.

- Найкумедніша людина у світі запрошує вас на веселий урок (З’являється малюнок клоуна) і, звичайно, завдання у клоуна також веселі.

ІІ. Словниково-логічні вправи.

1. Гра «Камінчик»

(Повторюємо хором скоромовки. Потім вчитель каже слова «Камінець у мене є. Кому дати? Кому дати? Той і буде скоромовку казати») віддає камінчик будь-якій дитині, а вона промовляє скоромовку)

Кричав Архип,

Архип охрип

Не треба Архипу

Кричати до хрипу.***

Бабин біб розцвів у дощ, буде бабі біб у борщ.***

Ворона проворонила воронят.***

Росте липа біля Пилипа.

- А тепер клоун хоче перевірити як ви розрізняєте «веселі» та «сумні» слова.

(Діти отримують сигнальні картки, на яких зображене веселе обличчя на жовтому фоні і сумне – на сірому).

2. Читання слів хором.

(У словах літери, котрі ще не вивчали, підкреслені. Слова написані на окремих аркушах, які вчитель демонструє один за одним. Діти сигналізують.)

Дружба Світлий Сміятися

Бійка Темний Плакати

(Практичне ознайомлення з антонімами)

3. Гра «Фокусники»

- Але ж у нас веселий урок, давайте позбудемося «сумних» слів, замінивши літеру..

Вам на допомогу поспішає друг клоуна – фокусник. Він підкаже, над якою літерою треба «чарувати».

(Вчитель фломастером обводить літеру, яку потрібно замінити).

Говорить від імені фокусника:

Фокус-мокус починай,

Літери («йот», «те», «ка») виганяй.

Бійка Темний Плакати

Білка Чемний Плавати

(Зі зворотного боку «сумних» слів – малюнок усмішки. Коли діти вдало чарують, то аркуш повертається на зворотний бік).

- Нам вдалися фокуси і замість «сумних» слів з’явилися чарівні усмішки – сюрпризи.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Виділення звука [x] з віршика-загадки.

- Перша усмішка дарує нам веселий вірш Г.Чубач. Послухайте його. Про кого тут ідеться?

Хтось хитренький хитрував –

Нашу хвіртку поламав.

«Хто це? Хто це?» - я питав,

Та ніхто про це не знав

А хитренький за хлівом

Спав собі солодким сном.

Уві сні тихенько хрюкав

І слова мої не слухав.

(Хрюша)

- Який звук ви чули найчастіше? (Звук [x])

2. Артикуляція звука [x]. Віднесення його до приголосних.

- Це улюблений звук поросятка Хрюші. Він хоче дізнатися все про нього (Вчитель виставляє іграшку – поросятко).

- Вимовте звук [x] і визначте: приголосний чи голосний? (Приголосний.)

- Поросятко шепоче мені, що воно не розуміє чому [х] – приголосний. (Діти доводять.)

- Звук [х] – приголосний, за місцем творення – задньоязиковий, за звучністю-глухий.

3. Звуковий, звуко-складовий аналіз слів у русі.

- Оскільки урок у нас сьогодні незвичайний, то чому б не з’явитися «чарівній скриньці»? Вона подарує вам усмішки.

(Учитель роздає кожному учневі аркуш, де намальована усмішка, а під нею «решітка» для звукового аналізу.)

– У порожніх клітиночках ми зашифруємо слова-відгадки. А загадки нам прочитають діти, котрі вже навчилися це добре робити.

(Учитель викликає учнів, ті витягують зі скриньки аркуш із загадкою і читають.)

4. Колективний звуковий аналіз.

1) На нашій кухні цілий рік

Дід Мороз в кутку живе. (Холодильник)

2) Ой, як носа завертає

Корінець той кожен знає.

Він пекучий дуже.

Ти не забувай це, друже.

Та усім потрібний він.

Ця рослина зветься … (Хрін)

3) Дивний крихітний автобус

По піску кудись поліз.

А він ходить так повільно

Через те, що без коліс. (Черепаха)

4) Ти мене не обминай,

Аскоріше відчиняй.

Не дивись, що кам’яний.

Розібєш, а я смачний.

Недарма кладуть в пиріг.

Упізнав? Та я ж… (Горіх)

IV. Ознайомлення з літерою «ха».

- Зі звуком [х] ми вже подружились, потрібно тепер із літерою, що його позначає, познайомитися і поселити її в будиночок.

(Демонстрування таблички, малюнка з літерою Х і предметами, у назві яких є буква «Х»).

- Назвіть предмети, де «Х» на початку слова. (Хата, хліб, хмари, хом’як)

- У яких словах «Х» усередині, у кінці слова?

- Ось і буква Х. (Демонстрація букви «ха»)

Буква “ха” вона зоветься,

Коли хочеш, розсміється.

Хихкотунка буква “ха”,

Розсміялась: “ха-ха-ха”!

1. Читання променевих таблиць.

о о

а а

Х и и Х

і і

е е

2. Читання слів.

Гра «Американські гірки»

е і о о о

х к т м х р

3. Словникова робота.

Хек – морська риба.

Мох – вологолюбна проста рослина.

Хор – група людей, котрі співають пісню.

Вихор – вітер.

- Послухайте невеличкий віршик і запам’ятайте слова з Х.

Хом’ячок наш захворів –

Хтось холодним напоїв.

- Покажіть сигналом, який настрій викликав у вас вірш. (Сумний.)

- А тепер давайте звеселимо нашого хом’ячка.

V. Фізкультхвилинка.

Хомка, Хомка – хом’ячок,

Посмугований бочок.

В Хомки гарна звичка є

Хома рано встає.

Прибирає двір і хатку

Почина робить зарядку.

«Раз, два, три, чотири, п’ять»

Хоче Хомка дужим стать.

VI. Хвилинка фантазії.

- Покажіть сигналом, який у вас настрій і в хом’ячка. Отже, ви можете пофантазувати. Уявіть, що у вас олівці не кольорові, а веселі та сумні. Продовжте думку:

«Дайте мені веселий олівець і я намалюю… (Дитячі висловлювання).

VIІ. Розгадування кросвордів.

- Нашому клоунові здалося, що літера «Х» схожа на ножиці. (Демонстрування малюнка)

Х - на ножиці так схожа,

Ті що все в роботі.

Хочеш – пореш,

Хочеш – шиєш,

Хочеш – сам себе стрижеш.

- Циркові мавпочки подружилися з веселими ножицями. Вони пожартували й відрізали частинки слів, залишивши лише найулюбленіші слова клоуна. Давайте їх відгадаємо.

Х

А

Х

А

Одяг лікаря. (Халат)

Солодощі, що ї виготовляють із соняшника. (Халва).

Х

І

Х

І

На якому уроці проводять досліди, змішують різні речовини? (Хімія)

Лікар, що робить операцію. (Хірург)

Х

О

Х

О

Ніс у слона. (Хобот)

Спортивна гра. (Хокей)

VIII. Робота за Букварем.

1. Читання слів ланцюжком.

Хижак, хижий, хід, перехід, вихор.

- А що таке вихор?

2. Читання тексту В.Чухліба «Вихор» із Букваря (ст.128-129)

- Хто залетів на баштан?

- Чим закружляв вихор над баштаном?

3. Вибіркове читання. Словниково-лексична робота.

а) Виберіть слова, де заховалося улюблене слово клоуна – «Ха»

(хата, хатнім, муха).

- Яке з названих слів ви виберете, щоб назвати лагідно домівку?

(Хата, хатинонька)

б) Знайдіть слова, де живе веселе буквосполучення «хі». (Хід, перехід)

в) Прочитайте слова з «хо». (хор, вихор, ховалися)

- Як сміявся хвалькуватий вихор? (Хо-хо-хо)

3. Розгадування ребуса (Тхір – хор)

- А це який звір? (Тхір)

А якщо прибрати букву Т, а І замінити на О, яке слово отримаємо? (Хор)

г) Придумайте слова-родичі до слова «хор» (хор, хористи, хоровий, хоровод).

- А зараз ми утворимо свій «хоровод» речень.

4. Аналіз слів – назв предметів намальованих у «віночку» (ст.129)

(Вільха, хустина, ховрашок, хміль, хризантеми, капелюх)

- Назвіть одно-, дво-, три-, чотирискладові слова.

- Придумайте речення із словами.

5. Звуковий аналіз слів у русі.(мох, вихор, муха, мухомор)

IX. Розвиток мовлення.

- Діти, що ви знаєте про мухомора?

Я – мухомор, я людомор,

Червоний, наче помідор.

Кашкет цяцькований, розлогий,

а сам стрункий і довгоногий.

Серед урочища грибного

не знайдеш красеня такого.

– Та я отруйний, пам’ятай!

Мене побачиш – обминай!

1. Робота над віршем «Світлофор» М.Заєць. (ст.129)

- На що схожий мухомор?

- Що означає червоний колір у світлофора?

- На що схожа стежинка, по якій ідуть мурашки?

Отож, діти, і ви будьте обережні на дорогах, дотримуйтеся правил дорожнього руху, бережіть своє життя, радійте йому. І хай веселий настрій ніколи не покидає вас. Усміхайтеся частіше!

Щоб себе в безпеці почувати, світлофор потрібно поважати!

Х. Творча робота.

1. Комбіноване читання. (Рядок читає вчитель, рядок – учні)

- Щоб вам було ще веселіше, прочитаємо вірш М.Познанської з усмішками.

Я сонечку.

- Здрастуй, золоте!

Я квіточці.

- Хай вона цвіте!

Я дощику:

- Лийся, мов з відра!

Друзі, вам

Зичу всім добра.

ХІ. Підсумок уроку.

- Весела літера «ха» дякує вам, а клоун розкриває секрет гарного настрою:

Усміхнися всім навколо:

Небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов’язково

День тобі веселим буде.

Кiлькiсть переглядiв: 1031

Коментарi